A sikeres Európai Unióhoz (EU) elengedhetetlen egymás kölcsönös megértése, amelyhez a kutatók kiváló munkájukkal jelentősen hozzájárultak – hívta fel a figyelmet az európai uniós ügyekért felelős miniszter pénteken a Facebook-oldalán.

Bóka János annak kapcsán írta bejegyzését, hogy elérhetőek a Közép-európai Akadémia (CEA) nemzetközi kutatócsoportjai által a magyar EU-elnökség központi témáit vizsgáló tanulmánykötetek.

Úgy fogalmazott, hogy Magyarország EU-elnöksége nem csak a kormánynak ad feladatokat, de kellő mennyiségű kutatási tárggyal is ellátja a magyar és európai tudományos közösségeket, a professzorokat, kutatóműhelyeket, szakértőket.

Hangsúlyozta, hogy az európai integrációban zajló, bonyolult gazdasági, társadalmi, kulturális – és főként – politikai folyamatok megértéséhez elengedhetetlen az aktuális tudományos kutatások beható ismerete, de különösen a kutatási munkák elvégzése.

Közölte, hogy a Közép-európai Akadémia (CEA) 2023-ban nemzetközi kutatócsoportokat állított fel külföldi és magyar professzorok, kutatók részvételével a magyar uniós elnökség prioritásainak elemzésére. A kutatómunka során a közép-európai tudományos közösségek szemszögéből közelítették meg a magyar elnökség központi témáit, több konferenciát szerveztek, tudományos munkákat publikáltak – ismertette.

Azt írta, hogy a csaknem 100 főből álló, közép-európai kutatóközösség által készített több mint 120 tanulmányból 5 tanulmánykötet került kidolgozásra, amelyek központi témái a jogállamiság szupranacionális értelmezése, a gazdasági kormányzás, a demográfia, a migráció, valamint a közös biztonság- és védelempolitika.

A kutatócsoportok legfontosabb eredményeit az Európai Uniós Ügyek Minisztériumával együttműködésben egy tudományos konferencia keretében mutatták be a CEA szakértői – jegyezte meg a miniszter.

Bóka János Facebook-posztjánál elérhető az az internetes link, amelyen megtalálható az öt tanulmánykötet.