Az adatalapú és precíziós technológiákat alkalmazó gazdálkodás már minden olyan termelő számára elkerülhetetlen, aki terményeivel, áruival a globális versenypiacokon kíván megjelenni, ahol az árakat nem magyarországi, hanem külső piaci folyamatok alakítják – mondta az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint Feldman Zsolt, az AM mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a PREGA Konferencia és Kiállításon tartott megnyitóbeszédében.
A precíziós gazdálkodással és a digitalizációval foglalkozó, immár kilencedik alkalommal megrendezett eseményen az államtitkár megfogalmazása szerint a mostani viszonyok között a gazdasági eredményekhez nagyfokú tudatosságra van szükség, felértékelődnek a megújulási képességek, az átgondolt és felelős vállalkozói döntések. A mezőgazdaságban ma egyszerre kell tekintettel lenni a termelési és gazdasági kérdésekre, a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásra és a fenntarthatósági szempontú szabályozásra.
Az államtitkár értékelése szerint a PREGA évek óta a leghasznosabb agrárdigitalizációs szakmai fórum, ahol eddig több száz előadás nyújtott segítséget a technológiai előnyök megismeréséhez, amelyek a gazdálkodók számára elengedhetetlenek a termeléssel kapcsolatos döntéseik meghozatalához.
Hozzátette, mára az agráriumban az adatalapú gazdálkodásnak kialakult egy nem önkéntes része is, hiszen adatalapúvá vált a termeléshez és az uniós támogatási rendszerhez kapcsolódó adminisztráció, amivel a feltételek teljesítését igazolni lehet. Ezeknek a feltételeknek a teljesíthetősége nem csak Magyarországon, de egész Európában feszültséget okoz.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy talán a mezőgazdasági gazdálkodók szembesülnek a leglátványosabb módon a környezeti, gazdasági és piaci viszonyok egyszerre történő változékonyságával és kiszámíthatatlanságával. A talpon maradáshoz éppen ezért nagyfokú tudatosságra van szükség, felértékelődnek a megújulási képességek, az átgondolt és felelős vállalkozói döntések. A mezőgazdaságban egyszerre kell tekintettel lenni a termelési és gazdasági kérdésekre, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra és a fenntarthatósági szempontú szabályozásokra. Alkalmazkodási stratégiákat kell felvonultatni annak érdekében, hogy minden gazdálkodó lássa a lehetséges alternatívákat. Az információk gyűjtése, feldolgozása, a technológiai műveletek automatizálása és robotizálása hozzájárul a mezőgazdasági termelés jövedelmezőségének növeléséhez, a termelés biztonságosabbá tételéhez.
Az idén megjelenő agrár-és vidékfejlesztési pályázatokkal kapcsolatosan az egyik legfontosabb célnak Feldman Zsolt a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban a digitális átállás, az automatizáció és robotizáció ösztönzését jelölte meg. Az államtitkár szerint külön fejezetként tervezik elbírálni az adott projekt digitális tartalmát. Szándék, hogy a pályázat minél kevésbé épüljön a jövőbeli tervekre, alapvetően a projekt objektív, mérhető, a tervezési, vagy meglévő adatbázisokban rendelkezésre álló dokumentumokkal igazolható eredményeit szeretnék értékelni – olvasható az AM közleményében.