Szíria egységét, az arab ország stabilitásának fontosságát hangsúlyozta, valamint a Damaszkusz és az Európai Unió közötti kapcsolatok újjáépítéséről is beszélt Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője kedden Brüsszelben az Európai Parlament Külügyi Bizottságának (AFET) Szíriával foglalkozó ülésén.

Rámutatott, hogy az Aszad-rezsim évtizedeken át megfosztotta jogaitól a szíriaiakat, a damaszkuszi kormány bukása következtében pedig ezreket tudtak kiszabadítani a börtönökből, köztük önkényesen fogva tartott és megkínzott emberi jogi és politikai aktivistákat és újságírókat.

Mint mondta, Szíria népe drága árat fizetett azért, hogy visszaszerezze méltóságát és szabadságát, most pedig lehetőséget kapott egy jobb jövőre, ami „történelmi fejlemény„. Mindazonáltal figyelmeztetett arra is, hogy az átmeneti időszak „komoly kihívást” jelent az arab országnak. Példaként említette a vallási indíttatású erőszakcselekmények és a szélsőséges csoportok megerősödésének veszélyét, hozzátéve: mindent meg kell tenni a hatalmi vákuum elkerülése érdekében.

Meg kell akadályoznunk, hogy Szíria Irak, Líbia vagy Afganisztán sorsára jusson

– szögezte le Kaja Kallas.

Kiemelte a kisebbségek jogainak védelmét, és olyan újjáépítési programot sürgetett az ország számára, amely figyelembe veszi egyebek között a nők jogait is.

Hangsúlyozta az elszámoltatás fontosságát is, kiemelve, hogy az igazságtétel az egyetlen út a nemzeti megbékéléshez, és „mindent meg kell tenni a bűncselekmények, köztük az emberiesség elleniek elkövetőinek felelősségre vonásáért„.

Ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy elkerüljenek bármilyen bosszú- vagy megtorlási kísérletet bármely vallási vagy etnikai kisebbség ellen, ugyanis ezek egyebek között újabb migrációs hullámot indíthatnak el.

A mi feladatunk segíteni a szíriai népet egy darabokra hullott társadalom összeillesztésében, ezért szorosan figyelemmel kísérjük a helyzet alakulását, és állandó kapcsolatot tartunk minden érdekelt féllel

– fogalmazott.

Kallas emellett sürgette Szíria területi integritásának és szuverenitásának, állami intézményeinek tiszteletben tartását. Elmondta, hogy a hét végén kapcsolatba lépett a környező országok külügyminisztereivel is a szíriai fejlemények ügyében, valamint beszélt António Guterres ENSZ-főtitkárral, illetve Geir Pedersennel, a főtitkár szíriai különmegbízottjával.

Nemcsak az EU érdeke a szíriai stabilitás, hanem a térség országaié is; senki nem akar újabb polgárháborút” – jelentette ki.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a szíriai eseményeknek az egész világon érezhető utóhatásai lesznek, különös tekintettel Oroszországra és Iránra, amelyek, mint mondta, „meggyengültek, és más területeken vannak lekötve a Közel-Keleten, illetve Ukrajnában„. Kaja Kallas szerint mind Oroszországnak, mind Iránnak „hatalmas csapás” a damaszkuszi rezsim bukása.

A főképviselő emlékeztetett arra, hogy kedden ünnepelte a világ az emberi jogok világnapját. Az embereknek ugyanolyan jogokat kell élvezniük szerte a világon – szögezte le.